sobota, 23 kwietnia 2016

Pollux & Castor


Pollux & Castor

Gemini – bliźnięta, ieden z dwunastu znaków okręgu Zodyacznego, wyrażaią w poczet bogów przyiętych, Kastora i PolluxaZbiór Potrzebniejszych Wiadomości, Ignacy Krasicki.

[wersja dla leniwych]:
Zacieranie:
6 kg słódu pale ale,
60-minutowa przerwa w temp. 66 °C.
Warzenie:
60 minut gotowania,
28' gotowania: 25 g chmielu Citra
13' gotowania: 40 g zestu z pomarańczy
8' gotowania: 50 g chmielu Citra
5' gotowania: 48 g zestu z pomarańczy
sok z pomarańczy
ok. 46 IBU
Fermentacja:
7 dni fermentacji burzliwej;
A) Pollux: 11 dni fermentacji cichej; 7. dzień fermentacji cichej, chmielenie na zimo: 75 g chmielu Citra (na aromat)
B) Kastor: 13 dni fermentacji cichej; 7. dzień fermentacji cichej: 109 g zestu z pomarańczy, 36 g zestu z cytryny, 460 g soku pomarańczowo-cytrynowego

[wersja dla wnikliwych]:
Drugiego dnia kwietnia A.D. 2016 uwarzono trzecią warkę w browarze Gauron. Piwo to w stylu APA (American Pale Ale) jest dostępne w dwóch wersjach:
  • chmielone na aromat chmielem Citra (tzw. chmielenie na zimno)  o nazwie Pollux,
  • z dodatkiem zestu z pomarańczy i cytryny oraz soku pomarańczowo-cytrynowego o nazwie Kastor.

Przyczynkiem do powstania tego piwa była chęć poznania różnicy jaką wnosi do aromatu chmiel cytrusowy a prawdziwy cytrus. Obie wersje powstały na bazie tej samej brzeczki do produkcji, której użyto wody, słodu pale ale ze słodowni Strzegom, chmielu (granulat) Citra, drożdży US-05 oraz zestu z pomarańczy i wyciśniętego soku z tych owoców.

Przeprowadzono jednotemperaturowy godzinny proces zacierania w temp. 66 °C. Proces wysładzania zajął niewiele ponad godzinę. Dzięki zastosowaniu czynności optymalizujących proces przygotowania brzeczki do fermentacji czas produkcji (łącznie z chłodzeniem brzeczki) skrócona do ok. 5 godzin.

Zacieranie zaczęło się od podgrzania 21 litrów wody z początkowej temperatury 50 do 73 °C. Następnie wrzucono ok. 6 kilogramów  ześrutowanego słodu pale ale. Temperatura ustabilizowała się na 69 °C. Zastosowano ok. 60-minutową przerwę. W tej temperaturze utrzymywano zacier do tzw. negatywnej próby jodowej. Zawartość cukru wynosiło 16 °Blg. Po tym czasie podgrzano jeszcze do 76 °C i przygotowano sprzęt do wysładzania.

Do tego celu wykorzystano fermentor z kranikiem z zamontowanym wewnątrz wężykiem z oplotu. Na jego dno zostało powoli przełożone młóto i następnie przelany zacier (22 litry). Po ułożeniu się złoża (młóto na poziomie 11 litrów) po ok. 25 minutach zaczęto wysładzanie. Po odebraniu 10 litrów brzeczki przedniej (17 °Blg) kilkukrotnie dolewano podgrzaną wodę (do ok. 76 °C) w miarę jak zaczynało się odsłaniać młóto. Ostatecznie po ok. godzinie, gdy wody wysłodkowe miały zawartość cukru na poziomie 4 °Blg, uzyskano 23 litry brzeczki.

Pod koniec wysładzania odebrana brzeczka była podgrzewana do temperatury wrzenia. W połowie 60-minutowego gotowania wrzucono 25 gramów chmielu Citra. Wrzucenie chmielu w tym czasie ma za zadanie wnieść cytrusowy smak, oraz nadać niewielką goryczkę. Na 13 minut przed końcem gotowania wrzucono 40 gramów zestu z pomarańczy. Na ostatnie 8 minut gotowania dodano 50 gramów chmielu Citra na aromat. Na 3 minuty przed wyłączeniem palnika dorzucono drugą porcję 48 gramów zestu ze świeżo obranych pomarańczy. Po wyłączeniu grzania dolano jeszcze szklankę świeżo wyciśniętego soku z kilograma pomarańczy.

Do studzenia brzeczki zastosowano 20-płytowy wymiennik ciepła, dzięki któremu czas w jaki osiągnięto temperaturę 23 °C brzeczki skrócono z kilku godzin do ok. 10-15 minut. Dodano jeszcze ok. 1,5 litra zimnej przegotowanej wody i ostatecznie otrzymano 19,5 litrów brzeczki o ekstrakcie początkowy na poziomie 13,5 °BLG. Następnie zadano uwodnione drożdże US-05. Fermentacja burzliwa przebiegała w temperaturze ok. 24 °C. Po 7 dniach przelano brzeczkę do dwóch fermentorów na fermentację cichą, odpowiednia 9 i 9,5 litra. Zebrano również gęstwę drożdżową. Fermentacja cicha przebiegała w temp. 21-22 °C. Po kolejnym tygodniu fermentacji dodano dodatki do obu wersji piwa. Do jednego fermentora wrzucono 75 gramów chmielu Citra (tzw. chmielenie na zimno, na aromat). Do drugiego fermentora dodano 109 gramów zestu z 1 kg pomarańczy, 36 gramów zestu z dwóch sztuk cytryn oraz 460 gramów soku wyciśniętego z tych cytrusów. Skórki wymoczono przez ok. 10-15 minut w 0,1 litra wódki (Żubrówka Biała).

20 kwietnia rozlano i zabutelkowano pierwszą wersję (Pollux) ostatecznie otrzymując niecałe 7 litrów piwa. 22 kwietnia do butelek trafiła druga wersja (Castor) w ilości ponad 8 litrów gotowego wyrobu.

Zalecana temperatura degustacji piwa to ok. 10-12 °C, którą najłatwiej osiągnąć wyjmując butelkę na kilkanaście (15-20) minut przed spożyciem z lodówki. Piwo należy przelać w miarę ostrożnie do pokala lub kieliszka do piwa (typu TeKu bądź Craft Master One) starając się pozostawić osad drożdżowy na dnie butelki. Nie jest wskazane mieszać butelką podczas nalewania gdyż duża ilość osadu drożdżowego przykryje inne walory smakowe piwa. Drożdże można spożyć osobno pijąc je po skończonej degustacji.

Piwo ma około 5,7% alkoholu objętościowo. Dostępne w dystrybucji bezpośredniej ;)



POLLUX, syn Jowisza był nieśmiertelny, a brat iego Kastor zrodzony z Tyndara podlegał śmierci. Miłość braterska nadgrodziła krzywdę urodzenia. Pollux żądał, aby brat iego był uczestnkiem czci Boskiéy, i wyiednał to , że kaźdy z nich przemieszkiwać miał na wzaiem w Olimpie i  na Polach Elizeyskich: tak dway bracia nie znaydowali się nigdy razem w towarzystwie Bogów. Pollux był Argonautem, i wsławił się wielką siłą i nieprzemożną, iak Kastor w sztuce uieźdźania. […] Aczkolwiek Religiia Narodów, połączyła dwóch braci w czci iednéy znayduiemy kościoł wystawiony Polluxowi samemu, wedle miasta Terafny w Lakonii, oprócz zrzódła w tem samém mieyscu, które mu było poświęcone szczególniéy - Słownik mitologiczny, z przyłączeniem obrazo-pismu układu x. Aloizego Osinskiego.

CASTOR i POLLUX, Jowisz rozkochawszy się w Ledzie, przemienił się w łabędzia w celu osiągnienia miłosnych zamierzeń. Ta monarchini zniosła dwa iayka, z których iedno, z Tyndara męża, wydało Kastora i Klitemnestrę, oboie śmiertelnych; z Jowisza, wydało Helenę i Polluxa, posiadaiących nieśmiertelność swego niebieskiego początku. […] Scisła przyiaźń łączyła dwóch braci. Pierwszém ich dziełem, było oczyszczenie Archipelagu od rozboyników morskich, stąd policzeni zostali w poczet bostw morskich, i w postępie czasu w nawałnościach wzywani byli. […] Kastor był opiekunem biegaiących w zawodach na koniach, a Pollux uchodził za opiekuna szermierzów; bo sam otrzymał nagrodę w igrzyskach Olimpiackich - Słownik mitologiczny, z przyłączeniem obrazo-pismu układu x. Aloizego Osinskiego.



etykieta piwa Pollux


etykieta piwa Castor
Fanpage na Facebooku: www.fb.com/browarGauron.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz